sernik z orzechami laskowymi i likierem

By | 03:39 Leave a Comment

Ciasteczkowy spód :

120g ciastek oreo, z usuniętym nadzieniem
50g orzechów laskowych, podpieczonych
55g masła, roztopionego

Masa serowa :

1 kg twarogu zmielonego przynajmniej dwukrotnie
3 duże jajka
80 ml likieru z orzechów laskowych
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru


Polewa czekoladowa :

200g gorzkiej czekolady, posiekanej
50g masła
orzechy laskowe podpieczone i posiekane

Przygotowanie :

  1. Spód : W malakserze (lub przy pomocy blendera) zmielić ciastka oreo i orzechy laskowe, do konsystencji piasku. Dodać roztopione masło i wymieszać, aż masa będzie wilgotna.
  2. Tortownicę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno). Do tak przygotowanej formy wysypać mokrą masę ciasteczkową, wyrównać, mocno uciskając do dna. Wstawić do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
  3. Masa serowa : Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
  4. W misie miksera umieścić wszystkie składniki (jajka bez rozdzielania na białka i żółtka) i utrzeć, tylko do połączenia się składników (nie napowietrzać bez potrzeby masy serowej).
  5. Wyjąć z lodówki schłodzony spód i wylać na wierzch masę serową.
  6. Piec w temperaturze 150ºC przez około 1 godzinę i 20 minut (lub krócej), aż do momentu gdy powierzchnia sernika będzie ścięta i sprężysta w dotyku patyczkiem (szczególnie na środku). Po upieczeniu sernik wystudzić w minimalnie uchylonym piekarniku. Odpiąć boki tortownicy i schłodzić w lodówce przez noc.
  7. Polewa czekoladowa : W małym garnuszku roztopić masło, ściągnąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę, wymieszać, poczekać do jej rozpuszczenia, mieszając tylko od czasu do czasu. Po otrzymaniu polewy czekoladowej odczekać do jej lekkiego zgęstnienia.
  8. Lekko gęstą polewę wylać na sernik (wyjęty 30 minut wcześniej z lodówki), pokryć nią wierzch i boki sernika, równo rozprowadzając polewę szpatułką. Boki obsypać podpieczonymi i posiekanymi orzechami laskowymi.
  9. Schłodzić i podawać.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :