tarta z czarną porzeczką i bezami

By | 12:04 Leave a Comment

Kruchy spód :

forma o średnicy 24cm

195 g mąki pszennej
20g cukru pudru
115g masła
1 żółtko
30g mleka


Masa porzeczkowa :

250g czarnej porzeczki
110g cukru
5 jajek
208g śmietany kremówki 36%
22g mąki ziemniaczanej
sok z połowy niedużej cytryny


Bita śmietana z bezą :

260g śmietany kremówki 36%
2 białka
130g drobnego cukru do wypieków


Przygotowanie :

 1. Kruchy spód : składniki na kruchy spód zagnieść. Uformować w kulę, lekko spłaszczyć, owinąć w folię spożywczą, schłodzić w lodówce przez ok. 60 minut.
 2. Po wyjęciu ciasta z lodówki rozwałkować je, lekko podsypując mąką. Następnie przenieść nad formę i wyłożyć nim dno i boki formy (niczym nie smarować formy). Wyrównać, ponownie schłodzić w lodówce przez minimum 30 minut.
 3. Wyjąć z lodówki, na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, a następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż). Tak przygotowane ciasto wstępnie podpiec w temperaturze 200-220ºC przez ok. 15 minut. Następnie papier usunąć, piec 5 minut w temp. 180st.C, do lekkiego zbrązowienia spodu.
 4. Masa porzeczkowa : porzeczki zasypać cukrem, postawić na palniku. Zagotować, mieszając, do rozpuszczenia się cukru. Zdjąć z palnika, przetrzeć przez sitko, odstawić, wystudzić.
 5. Wszystkie pozostałe składniki oraz przestudzone puree porzeczkowe umieścić w misie miksera i zmiksować. Powinna powstać gładka, rzadka mieszanka. Jeśli powstanie pianka, odstawić na 25 minut, by znikła.
 6. Na wstępnie podpieczona tartę (gorącą) ostrożnie wylać masę porzeczkową. Piec kolejne 25 - 30 minut w temperaturze 180ºC, aż wierzch tarty się zetnie. Można przykryć od góry folią aluminiową, by się zbyt mocno nie przypiekła.
 7. Ostudzić, włożyć na kilka godzin do lodówki.
 8. Bita śmietana z bezą : śmietanę kremówkę ubić.
 9. W misie miksera umieścić białka i ubić na sztywną pianę. Dodawać cukier, powoli, łyżka po łyżce, dokładnie i długo ubijając pomiędzy poszczególnymi porcjami cukru. Ubijając do momentu powstania gęstej, błyszczącej piany.
 10. Pianę przełożyć do rękawa cukierniczego z tylką w postaci gwiazdki np. Wilton 1M i wyciskać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia zgrabne bezy. Pomiędzy bezikami pozostawiać 2 cm odstępy
 11. Piec w temperaturze 110ºC z termoobiegiem przez około 1,5 godziny lub do kruchości. Zdjąć, wystudzić na kratce.
 12. Po wierzchu wystudzonej tarty równo rozprowadzić bitą śmietanę, następnie wyłożyć bezy. Podawać z frużeliną z czarnej porzeczki.

Uwaga: bezy układać na bitej śmietanie dopiero przed podaniem, inaczej śmietana je rozpuści.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :