ciasto - z białą pianką jogurtową i galaretką z truskawkami

By | 09:04 Leave a Comment

Składniki - biszkopt :

3 jaja
110g cukru
85g mąki pszennej tortowej
50g roztopionego masła


Składniki - biała pianka jogurtowa :

4 białka
110g cukru
2 łyżki cukru wanilinowego
30g żelatyny
1 łyżka soku z cytryny
opcjonalnie - 2 łyżki likieru kokosowego
200g jogurtu greckiego


Składniki - galaretka :

1 galaretka o smaku truskawkowym
300g rozdrobnionych truskawek


Przygotowanie :

  1. Biszkopt : dno formy o wymiarach 21 cm x 26 cm lub tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Piekarnik nagrzać do 170 stopni C (góra i dół bez termoobiegu).
  3. Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać cukier cały czas ubijając. Po dodaniu cukru ubijać białka jeszcze przez 2-3 minuty. Następnie stopniowo dodawać żółtka cały czas ubijając na wysokich obrotach miksera.
  4. Dodać przesianą mąkę (najlepiej w 3 partiach) i krótko zmiksować mikserem na minimalnych obrotach lub delikatnie mieszać szpatułką (a najlepiej zacząć mikserem, później mieszać szpatułką), tak aby nie zniszczyć ubitej masy. Razem z 3 partią mąki dodać roztopione masło.
  5. Wymieszane ciasto wylać do formy, wyrównać powierzchnię i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 18 minut. Od razu wyjąć z piekarnika i ostudzić.
  6. Biała pianka jogurtowa : białka ubić na sztywną pianę, stopniowo dodawać cukier i wanilię cały czas długo ubijając aż białka będą gęste i błyszczące.
  7. Żelatynę wymieszać w garnuszku z sokiem z cytryny i likierem jeśli go używamy (jeśli nie - dodajemy 2 łyżki wody). Całkowicie roztopić podgrzewając i mieszając, w razie potrzeby dodać trochę więcej wody lub likieru, odstawić z ognia. Do rozpuszczonej żelatyny dodawać po łyżce jogurt cały czas mieszając.
  8. Ostudzoną masę jogurtową z żelatyną dodać do ubitych białek i zmiksować na małych obrotach miksera lub wymieszać delikatnie łyżką. Wyłożyć na biszkopt (równo, nie pozostawiając wolnych przestrzeni), wyrównać powierzchnię i wstawić do lodówki (bez przykrycia) do stężenia, na około 2 godziny.
  9. Galaretka : przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ostudzić. Dodać rozdrobnione truskawki i wymieszać.
  10. Wylać na sztywną warstwę białej masy i wstawić do lodówki do stężenia (około 2 godziny). Deser trzymamy w lodówce bez przykrycia.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :