rogaliki drożdżowe - na żółtkach

By | 01:04 Leave a Comment

Składniki :

530g mąki pszennej
60 cukru
25g świeżych drożdży
250g ciepłego mleka
14g jogurtu naturalnego
70g roztopionego i ostudzonego masła
14g łyżka oleju
4 żółtka
szczypta soli
1 łyżeczka pasty waniliowej


Nadzienie :

domowa konfitura


Przygotowanie :

  1. Jogurt wymieszać z 3 łyżkami bardzo ciepłego mleka, dodać 1 łyżkę cukru, pokruszone drożdże i 1 łyżkę mąki, wymieszać i zostawić na około 10 – 15 minut do wyrośnięcia.
  2. Do misy przesiać mąkę, dodać szczyptę soli. Masło rozpuścić. Żółtka utrzeć z resztą cukru i pastą waniliową na jasny kogel – mogel. Do mąki dodać utarte żółtka, ciepłe mleko, wyrośnięty zaczyn, olej i roztopione masło. Zagnieść gładkie, elastyczne ciasto (robot robił to około 10 minut).
  3. Ciasto zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 45 – 60 minut, powinno znacznie zwiększyć swoją objętość.
  4. Wyrośnięte ciasto podzielić na 2 równe części, każdą rozwałkować na duży okrąg (można przyłożyć duży talerz i wyciąć równy okrąg, a z resztek zrobić 2 – 3 dodatkowe rogaliki). Każdy okrąg podzielić na 8 trójkątów, na każdy nałożyć po małej łyżeczce konfitury i zwinąć rogaliki. Ułożyć je na blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia w dosyć dużych odstępach i zostawić na 25 minut do napuszenia. Posmarować rozkłóconym jajkiem.
  5. Piekarnik nagrzać do 180 stopni (góra – dół), wstawić blaszkę i piec około 20 minut do ładnego zrumienienia (ja piekłam pojedynczo, nie wstawiałam dwóch blaszek na raz). Po upieczeniu przełożyć na kratkę.
  6. Z cukru pudru i niewielkiej ilości wody utrzeć gładki lukier i polać ciepłe rogaliki. Zostawić do wystygnięcia.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :