tarta - cytrynowa, na maślance

By | 23:54 Leave a Comment

Ciasto kruche :

1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki soli
115g masła
3-5 łyżek bardzo zimnej wody


Nadzienie cytrynowe :

1 szklanka cukru
skórka otarta z 2 cytryn
ziarna zeskrobane z 2 lasek wanilii
1/4 szklanki mąki pszennej
1/4 łyżeczki soli
2 jajka
2 żółtka
1 i 1/4 szklanki maślanki
1/2 szklanki śmietany kremówki
1/4 szklanki soku wyciśniętego z cytryny


Przygotowanie :

  1. Ciasto : składniki ciasta zagnieść do uzyskania gładkiej kuli, zawinąć w folię i schować do lodówki na 30 min. - 1 h.
  2. Wyjąć z lodówki, rozwałkować na okrąg o średnicy odpowiedniej do pokrycia spodu i brzegu formy. Delikatnie przełożyć taflę ciasta na formę, docisnąć do brzegów, odciąć nadmiar. Ponakłuwać spód widelcem i włożyć na 20 minut do zamrażalnika.
  3. Nagrzać piekarnik do temperatury 200 ºC.
  4. Spód wyjąć z zamrażalnika, przykryć papierem do pieczenia i wypełnić formę ceramicznymi fasolkami. Wsunąć na środkowe pięterko i piec ok. 15-20 minut. Po tym czasie wyjąć z formy fasolki i papier i włożyć ciasto do piekarnika na jeszcze 5 minut.
  5. Nadzienie : cukier wymieszać w średniej misce ze skórką cytrynową i ziarnami wanilii.
  6. Do mieszanki przesiać mąkę i sól. Dodawać po jednym jajku i żółtku, delikatnie mieszając do uzyskania gładkiej konsystencji. Wlać maślankę, śmietankę i sok cytrynowy - ponownie wymieszać, do połączenia. Masa na nadzienie jest bardzo płynna.
  7. Delikatnie wlać płynne nadzienie na spód. Wsunąć ciasto do piekarnika i zmniejszyć temperaturę do 165 ºC, pozostawić na 55 minut.
  8. Gotowa tarta powinna mieć na całej powierzchni ścięte nadzienie, które tylko lekko się trzęsie przy poruszeniu formą. Pozostawić do ostudzenia na blacie, a następnie włożyć do lodówki na co najmniej 2 h.
  9. Można podawać zarówno schłodzone, jak i w temperaturze pokojowej.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :