słowniczek - ciasto półfrancuskie, śmietanowe

By | 04:13 Leave a Comment

  1. Rodzaj ciasta francuskiego, w którym środkiem spulchniającym jest śmietana
  2. Po upieczeniu gotowy produkt zachowuje strukturę listkową charakterystyczną dla ciasta francuskiego
  3. Wyrabia się je z mąki luksusowej lub krupczatki z dodatkiem masła (lub margaryny i masła), żółtek oraz gęstej, młodej (nie przekwaszonej) śmietany i szczypty soli.
  4. Przesianą mąkę sieka się z zimnym tłuszczem (jak przy wyrabianiu ciasta kruchego), po czym dodaje żółtka lub całe jaja, śmietanę oraz sól i składniki te miesza się nożem. Następnie szybko wyrabia się ciasto, aby nie nagrzało się zanadto od rąk. Tak wyrobione ciasto wkłada się do miski, przykrywa szmatką i wynosi na 10-12 godz. do chłodnego pomieszczenia o temperaturze ok. 10 °C. W tych warunkach odbywa się w cieście powolna fermentacja.
  5. Po upływie ok. 12 godz. (zwykle noc) ciasto wałkuje się na grubość 0,5 cm i szybko wkłada do form, aby zanadto nie zmiękło w ciepłym pomieszczeniu. Przed wstawieniem do piekarnika wskazane jest jeszcze raz je ochłodzić. W czasie chłodzenia ciasto fermentuje, od czego zależą jego zdolności listkowania, upodabniające je łudząco do ciasta francuskiego.
  6. Ciasto śmietanowe należy piec w bardzo gorącym piekarniku, przy czym przez pierwsze 10 min. nie należy go otwierać, a później otworzyć, doglądając pieczenia. Jeśli ciasto jest niedopieczone, a rumieni się z wierzchu zbyt silnie, należy przykryć je lekko zwilżonym papierem i piec dalej.
  7. Po upieczeniu ciasto zarówno na powierzchni, jak i na bokach powinno być twarde, suche, barwy jasnozłotej.
  8. Z ciasta półfrancuskiego śmietanowego wyrabia się napoleonki, rurki z kremem, pierożki z różnym nadzieniem oraz paluszki, paszteciki, kulebiaki itp.
  9. Do wyrobów z ciasta półfrancuskiego śmietanowego zalicza się również faworki i tzw. róże karnawałowe, które należą jednocześnie do grupy ciast smażonych, podobnie jak pączki.


Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :