twaróg - a la koryciński

By | 07:22 Leave a Comment

Składniki :

10 litrów mleka prosto od krowy
10 łyżek kefiru z bakteriami Robico
1 łyżeczka soli
30 kropli podpuszczki w płynie Lactoferm
solanka ( 200 g soli niejodowanej na 1 litr wody)

Opcjonalnie :

czarnuszka
papryka mielona, papryka w płatkach
grubo mielony pieprz
czosnek
kminek

Mleko posolić i zakwasić, czyli dodać kefir, porządnie wymieszać i podgrzewać do temperatury 36 – max 38 stopni. Wtedy dodać podpuszczkę i energicznie wymieszać mleko trzepaczką, harfą lub drucianą rózgą przez 30 sekund.

Po tym czasie zahamować jak najszybciej wir w mleku, przykryć garnek pokrywką i owinąć w koc. Po około 30 minutach skrzep powinien już być gotowy do pocięcia.

Zrobić tzw. próbę na przełom, włożyć szeroki nóż lub po prostu palec do skrzepu, i jeśli skrzep się przełamuje na pół lub da się kroić oznacza to, że można przystąpić do następnego etapu produkcji sera, czyli cięcia skrzepu. Tniemy go w kwadraty około 2 na 2 centymetry.

Odstawić na kolejne 15 minut pod przykryciem. Po tym czasie skrzep opadnie na dno garnka, należy wybrać łyżką wazową część serwatki, która się nam wytworzyła.

W międzyczasie należy przygotować plastikowe sitko, durszlak, wyściełane gazą lub pieluchą tetrową.

Po upływie 15 minut skrzep delikatnie przełożyć na sitko i pozwolić mu odciekać, nie wyciskać go.

Po godzinie ser odwrócić, aby nabrał kształtu z obydwu stron. Potem odwrócić go jeszcze 2 razy co 2 godziny. Zostawić go na 24 godziny (wliczając w to czas w którym obracaliśmy ser) w temperaturze pokojowej, aby dojrzewał.

Po tym czasie przygotować solankę i moczyć w niej ser przez 6 godzin.

Po tym czasie ser jest już gotowy do spożycia. Można go też jeszcze dojrzewać prze 2-3 dni w temperaturze 15-18 stopni. W takim wypadku raz dziennie trzeba go natrzeć z obydwu stron solą niejodowaną.

Jeśli chcemy użyć przypraw należy je wymieszać ze skrzepem tuż przed wyłożeniem go na sito. Należy pamiętać, aby nie łączyć ze sobą więcej niż 2 smaków.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :