masło - z ukwaszanej śmietany

By | 13:46 Leave a Comment

Składniki :

1 litr śmietany kremówki, najlepiej 36%
ok.2-3 łyżki jogurtu (u mnie grecki)
szczypta soli

Kremówkę przelewamy do naczynia, w którym będzie się kwasiła. Na dno słoików włożyć jogurt i dodając stopniowo śmietankę mieszamy dokładnie (by jogurt, który jest dość gęsty połączył się ze śmietaną).

Dokładnie wymieszaną śmietanę z jogurtem odstawiamy w ciepłe miejsce (u mnie kuchenny blat) na 2-3 dni aż się ukwasi. Słoiki przykrywamy nakrętkami ale nie zamykamy ich szczelnie, musi być dostęp powietrza (gdy zamkniemy szczelnie śmietana nam ponoć zgorzknieje).

Przekładam taką ukwaszoną śmietankę (odkładając 2 łyżki do następnego zakwaszenia śmietany) do misy miksera i ubijam ją, na początku na największych obrotach, a następnie w miarę ubijania zmniejszam je (gdyż zaczyna pryskać- w wyniku oddzielania się masła od maślanki). Pod koniec obroty miksera ustawiam na 1 i miksuję aż masło oblepi łopatkę miksera, wówczas jest gotowe, idealnie oddzielone od maślanki.

Do miski przekładam oddzielone masło z łopatki, przelewam maślankę przez sitko do słoika a resztki masła , które na nim zostaną dokładam do miski z masłem i wypłukuję z niego resztki maślanki.

W tym celu do miski z masłem dodaję bardzo zimną wodę (może być z rozpuszczonymi kostkami lodu, czym zimniejsza tym lepiej, ja spuszczam z kranu tak długo aż poleci bardzo mocno zimna). Obduszając łyżką naszą bryłkę masła wymywamy resztki maślanki. Wodę odlewamy i czynność powtarzamy z 2-3 razy aż woda będzie przeźroczysta.

Po odlaniu z miski z masłem wody obduszamy nadal nasz produkt w celu usunięcia jak największej ilości płynów. Wyduszamy łyżką i odlewamy, tak kilka razy aż już prawie nic nie będzie się wydzielało. Na końcu dodajemy szczyptę soli i wciskając łyżką w masło staramy się dokładnie wymieszać całość, jeszcze trochę wody nam się wydzieli, którą także odlewamy.

Gotowe masełko przekładamy do miseczki , wygładzamy i przechowujemy w lodówce. U mnie najdłużej było 7 dni i smakowało wybornie. Sól gwarantuje dłuższą świeżość.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :