jak - przygotować konfiturę?

By | 03:40 Leave a Comment

Jak przygotować konfiturę ?

Krok 1. Przygotowujemy owoce : owoce na konfiturę powinny być najwyższej jakości, zupełnie zdrowe, świeże, dojrzałe, lecz jędrne i nieuszkodzone. Większe owoce myjemy, mniejsze płuczemy na sicie. Odcedzamy, osuszamy, usuwamy ogonki i szypułki. Owoce smażone bez skórki, np. śliwki, brzoskwinie, należy sparzyć, zanurzając je na kilka sekund we wrzącej wodzie, następnie w zimnej i ściągnąć skórkę nierdzewnym nożem. Owoce większe, zwłaszcza o twardej skórce, nakłuć zaostrzonym patyczkiem lub szpilkami osadzonymi w korku. Owoce o delikatnej strukturze tkanek można przed smażeniem skropić wódką lub czystym spirytusem, aby wzmocnić ich jędrność. Owoce mogą być całe, w połówkach bądź ćwiartkach. Niektóre owoce (np. truskawki, maliny, jagody) można zasypać częścią cukru i odstawić na kilka godzin, żeby puściły sok.

Krok 2. Z wody i cukru przygotowujemy syrop. Syrop powinien być klarowny i czysty i nie może się scukrzyć.

Krok 3. Do wrzącego syropu dodajemy partiami owoce w takiej ilości, aby swobodnie pływały w syropie, a gdy się w nim zanurzą, dodajemy następne.

Do gotowania konfitury należy przeznaczyć płytki, szeroki garnek z nieuszkodzoną powierzchnią o pojemności 6-8 litrów. Jednorazowo do przygotowania konfitury należy przeznaczyć do 2 kg owoców.

Podczas gotowania konfitury miesza się poruszając naczyniem (ruchem kolistym) i bardzo starannie zdejmuje się z powierzchni wytworzoną piankę.

Krok 4. Konfiturę wolno doprowadzić do wrzenia i gotować na minimalnym ogniu od 3 do 5 min.

Krok 5. Po upływie wskazanego czasu, wystudzić konfiturę i pozostawić pod przykryciem, w chłodnym miejscu, na 10-12 godzin.

Krok 6. Owoce powinny być co najmniej trzykrotnie zagotowane w syropie.

Krok 7. Konfitura jest gotowa, gdy owoce są szkliste, błyszczące, równomiernie rozmieszczone w syropie, a na powierzchni po ostygnięciu wytwarza się cienka powłoka.

Inną metodą sprawdzenia, czy konfitura jest gotowa, jest kontrolowanie temperatury wrzącego syropu termometrem o skali do 120st.C. Temperatura wrzenia gotowej konfitury wynosi 106st.C.

Krok 8. Ostudzoną przez kilka minut konfiturę przelewamy do słoiczków. Słoiki należy odwrócić do góry dnem i zawinąć szczelnie w gruby koc lub ułożyć pod kołdrą albo poduszką i odczekać kilka-kilkanaście godzin aż ostygną. Można też pasteryzować zakręcone, postawione na denkach słoiki w garnku z wrzącą wodą (nie powinny stać zbyt blisko siebie) przez ok. 10 minut, następnie wyjąć, odwrócić do góry dnem i czekać aż ostygną lub, bez pasteryzowania, odwrócone do góry dnem, wstawić na 10-15 minut do piekarnika nagrzanego do 120 °C, następnie wyjąć i odstawić, również do góry dnem, do ostudzenia.

Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze :